Tusk w 2023: Kredyt 0% nie zwiększy cen. Tusk w 2024: Kredyty 0% zwiększają ceny.

Donald Tusk w 2023: "Uchylałbym obawy niektórych, że tego typu programy wsparcia, jak kredyt 0%, czy dopłata do najmu muszą wpłynąć na wyraźny wzrost ceny." Donald Tusk 2024: "Dopłaty do kredytów powodują wzrost cen mieszkań i pomagają deweloperom". Dualizm premiera w pełnej krasie.

Tusk w 2023: Kredyt 0% nie zwiększy cen. Tusk w 2024: Kredyty 0% zwiększają ceny.

W lutym 2023 roku szef PO Donald Tusk zaprezentował inicjatywę mającą ułatwić młodym ludziom do 45roku życia dostępu do mieszkań. Projekt zakładał udzielenie kredytu 0% oraz dopłaty w wysokości 600 do najmu mieszkań, a oprocentowanie kredytu miało być refinansowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Według estymacji, pierwszy rok programu Kredyt 0% miał kosztować 4 miliardy złotych.

Gdy onegdaj lider PO został zapytany, czy wprowadzenie programu nie pociągnie za sobą wzrostu cen nieruchomości, uspokajał obawy, twierdc że takie wsparcie ze strony państwa nie musi wpłynąć na znaccy wzrost cen. Według lidera Platformy, interwencja ze strony państwa powinna zwiększyć pod mieszkań, co w jego opinii miało wpłynąć na stabilizację cen na rynku. 

Podczas ostatniego spotkania premiera Tuska z mieszkańcami Morąga (11 lutego 2024) jeden z uczestników zapytał o perspektywy dla młodych ludzi, w kontekście wysokich cen mieszkań, które powodują, że większość decyduje się na wynajem. Premier Tusk przyznał iż zdaje sobie sprawę z cen, które, jak ocenił, w Polsce trochę wariują:

"Wiecie, każda technika, jakiej staramy się użyć, np. obniżenia oprocentowania, albo ta idea zero procent, jeżeli chodzi o kredyty mieszkaniowe dla młodych, one przynoszą bardzo szybko - niestety - efekty też niepożądane, czyli wzrost cen mieszkania. Im więcej państwo stara się zainwestować pieniędzy np. w tanie kredyty mieszkaniowe, tym częściej deweloperzy korzystają czy rynek jakby tak reaguje".

W naszej opinii zmiana zdania przez Tuska ma ułatwić jego partii wygraną w zbliżających się wyborach samorządowych - nauczony doświadczeniem mówi ludziom to, co chcą usłyszeć by potem i tak zrobić inaczej albowiem premier Tusk to cyniczny kłamca - po wyborach może wejść nawet "Kredyt -2%", a paliwo po 10 złotych...

Twoja reakcja

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow